V suterénu nového Milevského muzea se ve dvou sálech nachází archeologická expozice k dějinám města a okolního regionu. V menším sále lze vidět nálezy z nejstarších dějin, počínaje pravěkem. Je zde také pracoviště malého archeologa, kde děti v pískovišti mohou nalézt různé střepy, se kterými pak mohu dále pracovat u malého stolku. Vedlejší větší sál je věnován archeologickým nálezům převážně z období středověku. Je tu například v gotickém mramorovém bloku vytesán nejstarší portrét Jiříka z Milevska, zakladatele zdejšího kláštera. V malém sále v suterénu jsou vystaveny dva nálezy depotů ze Zhoře - kolekce stříbrných grošů z přelomu 14. - 15. století.

Novinky

8.6.2019  - 1.9.2019
Po kolejích až domů
Toulavé boty

Suterén
Milevské muzeum
Přízemí
V přízemních místnostech jsou vystaveny památky na dějiny města a částečně i kláštera od 16. století až do poloviny 20. století. Jsou zde pozdně gotické dřevěné plastiky apoštolů sv. Petra a Pavla, oba milevské gotické kalichy, starší z nich pochází z první poloviny 14. století, mladší je pak historicky kladen do období let 1370 - 1380, renesanční bible z let 1506 a 1529, jakož i Melantrichova bible z roku 1577. Návštěvník může vidět část sbírky starých hodin a cínu, kopii Rubensova obrazu Paridův soud nebo třeba ukázky starých map od 16. do 18. století, na nichž je zachyceno Milevsko. Jsou zde i velké věžní hodiny z roku 1699, památky na zdejší hrdelní právo a také na siamská dvojčata, srostlé sestry Blažkovy, které se roku 1878 narodily nedaleko Milevska. Další vitriny dokumentují například dobu první a druhé světové války. Je zde třeba americká dvacetilibrová bomba, která v dubnu 1945 dopadla na milevské nádraží a jako jediná nevybuchla. Expozice v přízemí je zakončena památkami na bombový útok proti tehdejšímu sekretariátu komunistické strany, k němuž v Milevsku došlo v květnu 1950.
1. patro
    Sály prvního patra jsou koncipovány jako muzeum  pro celou rodinu, tedy aby každá kategorie návštěvníků mohla najít něco, co by bylo zajímavé. Pro pány je zde "Vojenský sál", kde jsou shromážděny zbraně od gotiky až po vojenské opakovačky z doby první světové války. Je zde gotická válečná sekera z 15. století, doutnáková mušketa z třicetileté války, šavle a palaše z 18. století, zajímavá kolekce chladných zbraní z 19. století, zbraně Orientu a památky na válku 1866. V menších vitrinách jsou vystaveny jednotlivé kategorie chladných zbraní, tedy tesáky, kordy a krátké šavle. Součástí expozice je i ruský kulomet Maxim vzor 1910. Uprostřed sálu je model bojiště z války 1744, kdy se u Milevska střetly jednotky pruských a uherských husarů.
    Další sál nese název "Světnice naší babičky" a bude zajímavý spíš pro dámy. Jsou zde totiž k vidění potřeby v domácnosti z časů minulých. Je zde například americký prádelní ždímač z doby kolem roku 1900, mandl na prádlo z třicátých let minulého století nebo třeba kolekce dámského prádla z doby před sto lety. Návštěvník zde uvidí i máselnice, malovaný nábytek z 19. století, obrázky na skle, formičky na máslo nebo milevský lidový kroj, tzv. kozácký.
    Poslední menší sál nese název "Loutkový salónek" a jak už z názvu vyplývá, je určen především dětem. Jsou vystaveny malé i velké loutky z našeho regionu, které při barevném osvětlení vytvářejí zajímavé efekty. V otáčející se vitrině jsou pak loutky nejmladší, přibližně z doby první republiky. Další část sbírky loutek a marionet je instalována na chodbě muzea.

2. patro
Ve druhém patře se nachází výstavní sál, který slouží k pořádání krátkodobých výstav obrazů či historických předmětů, vztahujících se k vybraným dějinným událostem. První letošní výstava s názvem „Jan Jeřábek, věčně usměvavý nebeský jezdec“ připomene 100. výročí narození Sgt. Jeřábka, pilota RAF, padlého roku 1942, milevského rodáka. O hlavní sezóně se uskuteční výstava k 130. výročí Českomoravské transverzální dráhy a 100 let organizované turistiky v Milevsku. Na podzim bude následovat výstava ke 130. výročí Sokola v Milevsku a poslední výstavou v roce bude tradiční vánoční výstava betlémů.


muzeum pro celou rodinu
počet návštěv
Pocitadlo Web4U.cz